Craioveanu.roCraioveanu.ro
  • Din Judet
  • Administratie
  • Actualitate
  • Politic
  • Social
  • Externe
Reading: Guvernul vrea să se facă stăpân pe internet. Acces doar cu buletinul
Share
Aa
Craioveanu.roCraioveanu.ro
Aa
  • Din Judet
  • Administratie
  • Actualitate
  • Politic
  • Social
  • Externe
Caută Articol...
  • Din Judet
  • Administratie
  • Actualitate
  • Politic
  • Social
  • Externe
Follow US
© 2023 Craioveanu.ro
Craioveanu.ro > articole > Actualitate > Guvernul vrea să se facă stăpân pe internet. Acces doar cu buletinul
Actualitate

Guvernul vrea să se facă stăpân pe internet. Acces doar cu buletinul

Redactia Craioveanu
Last updated: 2024/01/05 at 3:00 AM
Redactia Craioveanu
Share
3 Min Read
SHARE

Guvernul vrea să fie stăpân și pe internet, considerat până nu demult un spațiu al libertății. După inițiativa de îngrădire a libertății online anunțată de președintele Italiei, și ministrul Digitalizării din România vorbește despre inițiative în acest sens.Președintele din Italia a propus ca accesul la Internet să se facă doar pe bază de buletin, iar Bogdan Ivan, ministrul Digitalizării, a explicat care sunt inițiativele pe care le va lua țara noastră în acest sens. El a declarat că deja vorbește cu autoritățile din alte state despre această măsură.Accesul la Internet pe baza buletinului„Port discuții împreună cu alte state membre la nivel european pentru reglementarea foarte clară, inclusiv a celor care au conturi pe rețelele de socializare. Când vedem conturi de Facebook, Instagram, TikTok avem o reglementarea la nivel European prin care acei oameni care sunt identificați ca persoane fizice să fie identificați de rețeaua de socializare și să se vadă că are buletin pe model de bifă albastră, dar verde de această dată”, a explicat ministrul.
În România deja există mai multe reglementăriBogdan Ivan a declarat că în România există Digital Service Act, o reglementare care urmează să intre în parlament, prin care toate drepturile pe care le are o persoană fizică în mediul offline să le aibă și în mediul virtual. El a mai spus că cei care nu respectă legea riscă amenzi mari.„La nivel național, avem din luna decembrie 2023 votată legea prin care acei creatori de conținut care folosesc inteligența artificială pentru a folosi imaginea unor persoane care nu și-au dat acordul să primească amenzi foarte mari plus închisoare de la 1 la 5 ani.Avem Digital Service Act, o reglementare care urmează să intre în parlament, prin care toate drepturile pe care le are o persoană fizică în mediul offline să le aibă și în mediul virtual”, a precizat ministrul Digitalizării.O lege împotriva anonimatului pe InternetO lege împotriva anonimatului pe internet se cere acum în Italia. Principalul semnal de alarmă l-a tras chiar președintele Italiei, Sergio Mattarella, în discursul pe care l-a susținut de Revelion.Mai mulți parlamentari ai partidului principal de guvernare au spus că pregătesc o lege în această direcție. Ei consideră că este nevoie de o lege împotriva anonimatului pe internet în toate țările UE, potrivit A3.

Citeste si...

Furtuni violente în România. Zeci de persoane evacuate și localități inundate în mai multe județe

Europa, sufocată de valuri de căldură extreme. Un studiu avertizează: Schimbările climatice extind zonele de pericol termic

Fenomenul meteo care alimentează canicula din Europa. Cum apare un „blocaj omega”

Prognoza meteo, 23 iunie. Arșiță în timpul zilei, furtuni spre seară. Cum va fi vremea pe litoral

Dosarul Ciprian Ciucu și „șpaga de supraviețuire”. Specialista Odeta Nestor a detonat la DNA afacerea jocurilor de noroc

Redactia Craioveanu ianuarie 5, 2024 ianuarie 5, 2024
Distribuie articol...
Facebook Twitter Copy Link Print
Stiri de ultima ora.

…

Craioveanu.roCraioveanu.ro
© 2023 Craioveanu.ro
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?